Štětina zkusí druhou bitvu o europarlament. TOP 09 vymění za nové hnutí


Zdroj: blesk.cz| 10. 4. 2019

Europoslanec Jaromír Štětina se rozhodl znovu kandidovat do Evropského parlamentu. Mandát už nebude obhajovat za TOP 09 kvůli rozporům se současným vedením této strany. Do voleb chce jít za nové hnutí Evropa společně, které se rozhodl založit. Oznámil to na svém twitteru.

„Letos už nechci kvůli novému vedení TOP 09 kandidovat za tuto politickou stranu, byť s ní nadále sympatizuji. Rozhodl jsem se založit nové hnutí Evropa společně, které bude výrazně prosazovat myšlenku evropanství,“ napsal Štětina. Ústředním mottem hnutí podle europoslance bude nezpochybnitelné zakotvení ČR ve strukturách EU a NATO jako pilířů demokratického směřování republiky. Hnutí by mělo ministerstvo vnitra zaregistrovat do 19. března, kdy je třeba odevzdat kandidátky pro evropské volby, které se uskuteční 24. a 25. května.

Své rozhodnutí znovu kandidovat do Evropského parlamentu zdůvodnil europoslanec a bývalý senátor pocitem nedokončené práce, pokračujícím rusko-ukrajinským konfliktem, v němž se angažuje na straně Ukrajiny, či stále malým povědomím o hybridní válce jak v Česku, tak v Bruselu jako sídle EU.

Štětina svádí rozkol na Pospíšila

Štětina už v polovině loňského prosince oznámil, že za TOP 09 nebude kandidovat. Zdůvodnil to tím, že nové vedení v čele s dalším europoslancem Jiřím Pospíšilem způsobilo rozkol ve straně a nese zodpovědnost za její špatné výsledky v posledních obecních a senátních volbách.Pospíšil k tomu uvedl, že Štětinovo rozhodnutí respektuje. Poznamenal ale, že europoslanec není členem TOP 09, do strany nikdy ani přes opakované výzvy nevstoupil, proto prý jeho kritika TOP 09 „s mnoha nepravdivými výroky“ není korektní.

Minulé evropské volby v roce 2014 vyhrálo hnutí ANO, které získalo stejně jako TOP 09 a ČSSD čtyři europoslance. Po třech zástupcích v evropském parlamentu mají KSČM a KDU-ČSL, dva ODS a jednoho Svobodní. Volby provázela rekordně nízká účast 18,2 procenta hlasujících.

Kandidátka hnutí Evropa společně pro volby do Evropského parlamentu:

 1. Jaromír Štětina
 2. Jan Povýšil
 3. Petr Fischer
 4. Jana Spekhorstová
 5. Leoš Fučík
 6. Jana Fašinová
 7. Ondřej Zeman
 8. Jan Chytil
 9. Viera Křížová
 10. Vladimír Skalla
 11. Tereza Bártová
 12. Michaela Šédová
 13. Matyáš Hájek
 14. Jana Dvořáková
 15. Petra Antonová
 16. Aleš Jaluška
 17. Michal Bulant
 18. Stanislava Šimková
 19. Pavlina Hájková
 20. Jakub Dostál
 21. Tereza Bočanová
 22. Martin Rýznar
 23. Jiří Kučera
 24. Ivana Mádrová
 25. Milan Piskáček
 26. Radek Novotný

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *