Štětina představil kandidáty do eurovoleb, je mezi nimi i Petr Fischer


FORUM24.CZ AUTOR: Forum24 7.3.2019

Na tiskové konferenci v Praze se dnes představilo veřejnosti nové politické hnutí Evropa společně – ESO a jeho čtyři kandidáti.

Hnutí ESO založil europoslanec Jaromír Štětina. Ten hned na úvod vysvětlil, že písmeno O ve zkratce ESO znamená oslovení občanů. „Hnutí ESO zakládáme, abychom pomohli ubránit celistvost a jednotu Evropské unie. Ta je vystavena vnitřním i vnějším bezpečnostním rizikům. Považujeme Evropskou unii za garanta míru v Evropě,“ řekl někdejší novinář a válečný reportér. Štětina, který hnutí označil za protipopulistické, veřejnosti dále představil program, se kterým jde do evropských voleb. On sám se bude věnovat především oblasti bezpečnosti, s níž má jako místopředseda Výboru pro obranu a bezpečnost EP bohaté zkušenosti. „Uplatňování sankcí proti agresorům, kteří porušují principy mírového soužití a nedodržují mezinárodní právo, považujeme za naši prioritu,“ dodal Štětina, který dále řekl, že má v Evropském parlamentu nedodělanou práci a že se chce nadále věnovat konfliktu na Ukrajině.

Tříštění proevropských sil založením svého hnutí se Štětina neobává. Podle něj je v České republice mnoho proevropských voličů, strany proevropského charakteru tak mají šanci uspět.

Dvojkou kandidátky je jeden z nejúspěšnějších českých paralympioniků Jan Povýšil, který se chce zaměřit na sociální oblast. „Chceme důsledně prosazovat Úmluvu o právech osob se zdravotním postižením,“ uvedl.

Třetím kandidátem je známý publicista, donedávna šéfredaktor ČRo Vltava, Petr Fischer, který se věnuje oblasti ekonomiky. „Podporujeme zvýšení rozpočtu Unie v letech 2021 až 2027 i udržení současné výše financí v kohezních fondech. Společná zemědělská politika by měla více myslet na menší firmy,“ řekl Fischer.

Čtyřkou kandidátky ESO je pedagožka a doktorandka Masarykovy Univerzity Jana Spekhorstová. „Evropa je šance pro naše děti, podporujeme navržené trojnásobné zvýšení objemu financí ve fondu Erasmus +,“ uvedla viceprezidentka European Union of Women (EUW), organizace, která je poradním orgánem Rady Evropy. Další oblastí, která ji zajímá, jsou média: „Podporujeme větší kontrolu dodržování společenských etických a profesních norem médií veřejné služby, která by však měla být vedena na profesní, nikoli na politické úrovni,“ poukazuje Spekhorstová.