Proč kandiduju za Evropa společně? – Aleš Jaluška, duchovní Církve československé husitské


„Hele, ty prej seš lomnickej farář a kandiduješ do evropskýho parlamentu. To jsi blbej a nevidíš, že celá EU je podrazem od americkejch židů, co ovládaj svět? Nebo to víš, ale chceš se dostat ke korytu!?“

S o řadu let mladším člověkem, který mě na náměstí oslovil, jsme se neznali. Přesto mi tykal a chrlil na mne sérii vět, suverénně odsuzujících EU, pana prezidenta Havla, britskou královnu, poslance i senátory… Byl to dlouhý seznam „naivních blbečků“, případně „hnusnejch vychytralců“, mezi něž – samozřejmě kromě sebe – řadil snad všechny lidi. Dříve, než jsem jej poslal do háje, zaměřil svou pozornost na šoféra, který trochu nejistě zacouvával do mezery mezi auty, takže jsem v klidu odešel.

   Alespoň malý kousek pravdy jsem mu přiznat musel – opravdu jsem zapsán na kandidátce seskupení ESO (Evropa společně). A to zcela záměrně na jasně nevolitelném místě. Nechci do Evropského ani žádného jiného parlamentu, nerozumím ani místní lomnické politice, natož té „velké“. Dobře ale rozumím myšlence Jaromíra Štětiny, zakladatele a vůdčí osobnosti ESO.

   Sdílím s ním strach z ruské rozpínavosti. Sdílím s ním jistotu, že mimo struktury EU a NATO bychom opět byli velmi snadnou kořistí. Sdílím s ním jistotu, že EU sice není dokonalá a že členství v ní přináší i nevýhody, ale výhod a hlavně záruk přináší daleko víc. A s řadou lidí také sdílím obavu, že se do lavic nejen Evropského parlamentu mohou posadit ti, kterým jde jen o plné koryto a jsou kvůli němu schopni naslibovat i naprosto nesplnitelné zázraky. A sdílím jistotu, že čím méně voličů půjde k volbám, tím větší šanci budou mít fanatici, schopní Českou republiku přetvořit na republiku svazovou, případně na pekingskou provincii…

   A  protože nechci patřit do stejné kategorie, jako onen všem nadávající suverén, který mj. „na všechny volby kašle“, dávám svým rozhodnutím v evropských volbách hlas člověku, který svůj statečný postoj mnohokrát prokázal.

ALEŠ JALUŠKA

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *