Hnutí ESO (Evropa společně) vstupuje do politiky


Na tiskové konferenci 7.3. 2019 v Praze se novinářům a veřejnosti představilo nové politické hnutí Evropa společně – ESO. Jeho čtyři hlavní kandidáti mluvili o svém programu a odpovídali na otázky novinářů.

Jedničkou je Jaromír Štětina, europoslanec, někdejší novinář a válečný reportér, který se bude věnovat především oblasti bezpečnosti s níž má bohaté zkušenosti jako místopředseda Výboru pro obranu a bezpečnost EU. Na úvod řekl: „Musíme Evropskou unii zachránit, je ohrožena.“ A pokračoval: „Bojím se, že se otevřou všechny ty staré rány a vyhřeznou. Evropská unie je garantem, aby ty vojenské konflikty nenastaly.“ Jaromír Štětina je zároveň předsedou hnutí ESO, které založil začátkem roku 2019. „Voliči odmítají volit partaje, my jim nabízíme alternativu, hnutí Evropa společně,“ odvětil na otázku iDNES.cz, zda jeho hnutí jen netříští spektrum a nemůže ublížit menším liberálněji orientovaným stranám, jimž může odebrat část hlasů, takže by se do Evropského parlamentu nemusela dostat žádná z nich. „A mám tam spoustu nedodělané práce,“ dodal.

Dvojkou kandidátky je paralympionik, mistr světa v plavání Jan Povýšil. Uvedl: „Dvacet let se věnuji paralympijskému sportu,“  proto se zaměřuje se na sociální oblast. Chtěl by prosazovat dodržování úmluvy o právech lidí se zdravotním postižením nebo přispět ke zjednodušení mechanismu žádostí o granty hlavně pro menší a střední neziskové organizace či sportovní svazy a kluby.

Dalším kandidátem je známý novinář Petr Fischer, který byl šéfredaktorem stanice Vltava, ale Český rozhlas mu neprodloužil smlouvu. „Nejdůležitější je, že Evropská unie bude vyjednávat nový víceletý finanční rámec na roky 2021 až 2027. Jednání je poměrně rozběhnuté, my bychom do něj chtěli aktivně zasáhnout a pomoci, aby se poměrně složitý rozpočet podařilo schválit v podobě, která by se líbila nám všem. Aby to prospělo České republice, ale i celé Evropské unii,“ řekl. Do hnutí se zapojil kvůli obavám z rostoucího populismu.

Na čtvrtém místě je hudební pedagožka a doktorandka Masarykovy univerzity Jana Spekhorstová. Věnovat se chce především programu studentských výměn Erasmus. „Evropa je šance pro naše děti, podporujeme navržené trojnásobné zvýšení objemu financí ve fondu Erasmus +,“ uvedla viceprezidentka European Union of Women (EUW), organizace, která je poradním orgánem Rady Evropy. Další oblastí jejího zájmu jsou média: „Podporujeme větší kontrolu dodržování společenských etických a profesních norem médií veřejné služby, která by však měla být vedena na profesní, nikoli na politické úrovni,“ dodala.

Mezi hosty, kteří přihlíželi představení kandidátů hnutí, byl i prezidentský kandidát Michal Horáček. „Byl jsem pozván a přišel jsem si to poslechnout,“odpověděl novinářům na to, proč je v auditoriu. Spolu s ním byla v sále i někdejší diplomatka Magda Vášáryová nebo ruský novinář Oleg Panfilov.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *